دنیای خواب

يه روزي يه جايي يه جوري يه كسي يه چيزي صبر داشته باش صبر داشته باش

...720 متر طول (شمال و جنوب) و 200 متر عرض (مشرق به غرب) مي باشد و در محلي به نام چهار سوق در هم تلاقي مي كنند.
در طرفين بازار گنبدي شكل اراك، به فواصل حدود 50 متري از يكديگر سراهايي ساخته شده كه از آن جمله مي توان به سراي كاشاني كه از زيباترين و مهمترين سراي بازار است و تاكنون توانسته است ساختار اصيل خود را حفظ نمايد اشاره كرد. همچنين سراي گلشن و سراي نوروزي نيز از آن جمله اند.
 از ديگر آثار تاريخي شهر اراك كه همواره مورد توجه گردشگران و توريست ها مي باشد مي توان به خانه ي سپهداري، خانه ي حسن پور، قلعه ي حاج وكيل، بناي حمام چهار فصل، بقعه ي پيرمراد، بقعه ي آقا نورالدين اراكي، كليساي مسروپ مقدس ارامنه، غار كيخسرو (در فاصله 25 كيلومتري جنوب غربي اراك)، غار سفيد خاني، غار سوله خونزا (در نزديكي روستاي شمس آباد)و آب انبار حاج محمد ابراهيم اراكي اشاره كرد.


شهر ساوه


شهر ساوه از ديگر شهرهاي استان مركزي است كه داراي جاذبه هاي تاريخي و مذهبي متعددي مي باشد از جمله اين آثار مي توان به مسجد جامع ساوه اشاره كرد. اين بنا كه يكي از ارزش مندترين آثار و بناهاي تاريخي ايران است و در جنوب شرقي شهر ساوه واقع شده و در زمان شاه اسماعيل صفوي مرمت شده است ، از قرون اوليه اسلامي تاكنون تقريبا دست نخورده و سالم باقي مانده است. اين بنا مجموعه اي از هنر معماري، نقاشي، خطاطي، كاشي كاري و گچ بري است كه به صورت گنجينه اي كامل آثار دوره هاي مختلف اسلامي را در خود جاي داده است. يك گنبد، دو ايوان، شبستان هايي در اضلاع جنوبي، غربي، شرقي، مناره، صحن، حياط و دو محراب با ارزش متعلق به دوره سلجوقي و صفوي از قسمت هاي مختلف اين بناي تاريخي، مذهبي مي باشد كه با نقوش و اشكال هندسي خاصي ساخته شده اند.
از ديگر آثار تاريخي شهر ساوه مي توان به قلعه دختر (قيزقلعه)، بازار، كاروانسراي عبدالغفار خان باغ شيخ، آب انبارهاي حاجي ميرزا حسين عامل ساوه، سيد تقي حسيني ساوه، مسجد جامع ساوه و پل هاي سرخوه در جاده ــــ آباد، عسگر آباد، هشت چشمه بر روي رودخانه قره چاي ساوه، يك چشمه و بقعه پيغمبرـــ نبي ا... و تكيه باغ شيخ ساوه.


محلات


شهر محلات نيز همچون ديگر شهرهاي استان از آثار تاريخي و فرهنگي مختلفي برخوردار است.
مجموعه بقايا و آثار بجا مانده در منطقه تاريخي خورهه محلات از جمله مهمترين آثار تاريخي كشور است كه ابهامات بسياري را در خصوص قدمت، نوع معماري، كاربرد و نوع استفاده از بنا را در ميان مورخان و باستان شناسان داخلي و خارجي ايجاد نموده است. اين منطقه در شمال شرقي محلات و در بين روستاهاي دودهك، ورين و آب گرم و در كنار رودخانه خورهه واقع شده است.
مورخان از اين مجموعه به نام آتشكده، معبد، كاخ و مركز برگزاري جشن ها و مراسم ملي و مذهبي، عمارت و منزل ييلاقي و قبرستان نام برده اند.
در كاوش هاي به عمل آمده از اين منطقه تاريخي آثار متعددي از دوره سلوكيان، اشكانيان، ساسانيان و دوره اسلامي به دست آمده كه نشانگر كاربرد آن در دوره هاي مختلف بوده است.
خورهه در اوستا به معني محل بر آمدن خورشيد بوده و كلمه خورهه به معني خورشيد و آفتاب مي باشد. بناي خورهه در مساحتي حدود 3550 متر احداث گرديده كه شامل سه بخش ايوان اصلي، مجموعه بخش شمالي و مجموعه بخش غربي مي باشد. از ديگر بناهاي موجود در شهرستان محلات مي توان به آتشكده آتشكوه، يخچال طبيعي نيم ور، بند و پل نيم ور، آب گرم محلات و سرچشمه اشاره كرد.

تفرش


شهرستان تفرش از ديگر شهرهاي استان مركزي است كه يكي از مهمترين آثار معماري دوره سلجوقيان در ايران و همچنين يكي از قديمي ترين مساجد كشور را در خود جاي داده است. »مسجد جامع شش ناو« تفرش در محله تاريخي فم تفرش واقع شده نام شش ناو آن برگرفته از شش ناوداني آن است كه آب قنات شش ناو را به شش قسمت مساوي تقسيم نموده و به محله هاي مختلف تفرش منتقل مي نموده است. قدمت آن به قرن سوم هجري قمري يعني زمان امامت امام يازدهم مي رسد.
مجموعه مسجد از يك مناره آجري بسيار قديمي با ارتفاع حدود 20 متر و قطر 3 متر و نيز گنبد بزرگي به ارتفاع حدود 15 متر و قطر 16 متر و همچنين دو شبستان، ايوان، صحن، قنات، چند حجره و حسينيه تشكيل شده است.


شازند


آب انبار بلور تفرش، آب انبار امامزاده محمد فم تفرش و بقعه ابوالعلي از ديگر آثار مهم تاريخي شهر تفرش مي باشد.
پل دو آب در منطقه دو آب شازند، چشمه و سراب دو خواهران، چشمه هاي عمارت، عباس آباد، بلاغ حك و اسكان از جمله آثار تاريخي و گردشگري شهرستان شازند مي باشندكه در جنوب غربي استان مركزي واقع شده اند.


دليجان


در شهرستان دليجان نيز آثار باستاني همچون غار چال نخجير، بادگيرهاي آب انبار مشهد اردهال، كاروانسراي دودهك، آب انبار مهدي آباد و پل دودهك در نزديكي كاروانسرا همواره مورد توجه گردشگران قرارمي گيرد.


خمين


همچنين در شهرستان خمين بيت امام (ره) به عنوان يكي از جاذبه هاي مهم گردشگري استان مركزي محسوب مي شود كه همواره موجب جذب توريسم بوده است.


نراق


بازار تاريخي نراق، آب انبار حسينيه حاج مهدي نراقي و آب انبار شمس السلطنه نيز از آثار مهم تاريخي شهر نراق مي باشد.


آشتيان


و در شهر آشتيان نيز علاوه بر بازار قديمي آن، منزل عابدي، منزل دكتر عبدالعظيم غريب كرگان(آشتيان) و نيز سردر ورودي منزل معتمد الا يا له آشتيان از جمله آثار باستاني و تاريخي اين شهر محسوب مي شوند كه قدمتي ديرينه دارند.

هما حسينخاني (عطرياس)

+نوشته شده در ۸۶/۰۴/۰۵ساعت23توسط هما | |